Každý podle svých podmínek a potřeb

Lidé vždy využívali materiál, který byl nejdostupnější a nejvíc vyhovoval místním klimatickým podmínkám. V odlesněném a suchém Středomoří byl výhodnější.

Lidé vždy využívali materiál, který byl nejdostupnější a nejvíc vyhovoval místním klimatickým podmínkám. V odlesněném a suchém Středomoří byl výhodnější kámen, na Sibiři zase dřevo. My máme ale mírné klimatické podmínky a k tomu dostupnost nejrůznějších materiálů, takže nevíme, co si počít. Dřevo, nebo kámen?

Nedávno vzniklé dilema

Toto dilema vzniklo zejména v době po převratu s tím, jak se rozšiřovala dostupnost materiálů, zdokonalovalo se jejich zpracování, rostly jejich ceny a začalo se mluvit více o ekologických stavbách s nízkými tepelnými ztrátami. Dřevostavby , kdysi v našich zemích tak tradiční, jako by vstaly z popela. Ne ve své dřívější podobě, ale v podobě staveb montovaných z předpřipravených modulů, ze dřeva, které je speciálně zpracováno tak, aby se nedostatky klasického materiálu co nejvíce potlačily, podobně jako se vyvíjely i klasické zdicí materiály do podob tvarovek, přesných bloků a nových izolačních materiálů. A s nimi stále ta základní otázka – dřevo, nebo cihla?